Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem počítači / zařízení. Nastavení cookies můžete změnit v nastavení vašeho prohlížeče. Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

KONTAKTY

Walramcom, s.r.o.
Větrná 1809/18, 792 01 Bruntál
Česká republika
tel: +420 725 010 102
info(a)walramcom.cz

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 579 Kč
Dostupné
naše cena 818 Kč
Dostupné

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 30 Kč
Nedostupné
naše cena 579 Kč
Dostupné

Vše o lnu » Jak užívat lněný olej
Jak užívat lněný olej a lněnou vlákninu

Doporučené dávkování

Doporučujeme začít se všemi produkty v malém množství. Začněte užívat čajovou lžičku denně (děti do 5ti let ½ čajové lžičky denně). Po 14ti dnech užívání můžete zvýšit denní dávku na polévkovou lžíci denně (děti do 5ti let čajovou lžičku denně), ale není to nutnost. Doporučenou minimální denní dávku omega - 3 splníte i užíváním čajové lžičky oleje denně.

1 lžička oleje – 6 ml

1 lžíce oleje – 15 ml

Důležité upozornění!

Po otevření lněný olej uložte do lednice a nezapomínejte na to, že jeho trvanlivost je 6 týdnů. Pak může zežluknout. Proto si promyslete, jaké balení si objednáte.

Pokud bude olej užívat jeden člověk, malé 250 ml balení za šest týdnů vypotřebuje, pokud bude užívat denně jednu malou lžičku (1 lžička cca 6 ml). Menší balení objednávejte, pokud s užíváním lněného oleje začínáte. Větší  500 ml balení objednávejte do pokračujících kůr – každodenní  1 lžíce oleje (1 lžíce 15ml) vám vystačí na 33 dní.

Pokud chcete užívání z nějakých důvodů přerušit (dovolená, služební cesta), odložte olej do mrazáku. Jeho kvalita se zamrazením nemění a po přerušení můžete olej dále užívat.

 

LNĚNÝ OLEJ

Dospělí:

až 1 polévková lžíce denně

Dospělí s chronickým onemocněním:

až 2 polévkové lžíce denně

Děti do 5ti let:

1 čajová lžička denně

Děti od 5ti let

až 1 polévková lžíce denně

 

KAPSLE

Dospělí

2-5 kapslí až třikrát denně

Děti

1-2 kapsle až dvakrát denně

 

LNĚNÁ VLÁKNINA

Dospělí:

až 1 polévkovou lžíci denně

Děti (od 5ti let):

až 1 polévkovou lžíci denně

Vlákninu nikdy nepolykejte v suché podobě. Vždy zapijte sklenicí vody.

Rady k užívání

 Lněný olej

Kvalitní lněný olej bohatý na Omega 3 esenciální mastné kyseliny je tělem lépe absorbován, pokud se spojí s proteiny v podobě tvarohu, jogurtu, ořechů či sýru. Spojení oleje s proteiny umožní, aby se tuk rozpustil ve vodě a tak se dostal i do těch nejmenších kapilár, kde může rozpouštět usazeniny a nashromážděný nevhodný tuk, čímž čistí žíly a tepny. To mimo jiné posiluje srdce, likviduje tumory a léčí artritidu.

Pokud tedy budete užívat lněný olej samostatně přímo ze lžíce, jeho vstřebatelnost tím výrazně snižujete. Přidejte lněný olej do jogurtu nebo tvarohu. Obohaťte s ním svou ovesnou kaši, ale nezapomeňte přidat ořechy. Pokud si ho přece jen dáte přímo ze lžíce, zajezte ho kouskem sýra. 

  • Svou dávku oleje rozmíchejte v jogurtu, tvarohu nebo v ovesné kaši s mlékem.
  • Olej můžete přidávat do salátu – doplňte ale vlašské ořechy nebo sýr.
  • Mléčný dezert i salát můžete doplnit vlákninou.

 

Obecně platí, že užívání nejprve začínáme lněným olejem POSÍLENÍ, který dovede rychle doplnit nedostatek především Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny. Po 2 měsících pravidelného užívání ho ale nahrazujeme lněným olejem PRAVÝ, který má jiný poměr mastných kyselin a nejlépe nastartuje organismus. Po dvou letech pravidelného užívání lněného oleje PRAVÝ doporučujeme přejít na užívání lněného oleje HARMONIE, který je namíchán tak, aby doplňoval mastné kyseliny ve vyváženém poměru 1:1 (Omega-3 ku Omega-6).

 Lněná vláknina

Lněnou vlákninu nedoporučujeme užívat přímo ze lžičky, a pokud k tomu přistoupíte, zapijte ji sklenicí vody. Vlákninu doporučujeme smíchat s oblíbeným jogurtem, tvarohem či jiným mléčným dezertem. Vhodné je také vlákninu rozmíchat ve sklenici mléka, vody nebo džusu. Vláknina je vhodná také k posypání připraveného jídla, posypte třeba snídaňové cereálie.

Můžete ji také smíchat s mletým masem do karbanátku či sekané. Použijte k zahuštění polévek, dušených jídel a omáček. Lněná vláknina je stabilní při pečení, takže může být přidána do muffinů, do chleba a dalšího pečiva jako bezlepková mouka a náhrada vajec. 

  • Vlákninu rozmíchejte v jogurtu, tvarohu nebo v jakékoliv obilné kaši.
  • Vlákninu přidávejte do nápojů – ideálně mléčných, ale i do ovocných a zeleninových šťáv.
  • Vlákninou obohacujte vaše běžná jídla – moučníky, polévky, omáčky.

 

Skladování

Lněný olej

Po otevření skladujte lněný olej v lednici a spotřebujte do 6ti týdnů.

Lněný olej není vhodný na vaření, jeho zahříváním se ničí obsažené mastné kyseliny a stává se zdraví škodlivý.

Lněný olej můžete zamrazit. Po rozmrazení se může objevit lehký zákal, to není známka poškození oleje. Lněný olej je v mrazu stabilní.

 

Kapsle z lněného oleje

Skladujte na suchém a tmavém místě, v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla. Nikdy nenechávejte v přihrádce vašeho auta.

 

Lněná vláknina

Skladujte na suchém a tmavém místě, v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla. Vláknina může být uchovávána v lednici a také může být zmražena. Vláknina nikdy nezmrzne do tuhého stavu, i po zamrazení zůstane sypká a můžete ji tak denně užívat.

 

 

Doporučení

Jezte lněný olej a vlákninu denně. Užívání po dobu minimálně 6 měsíců přináší očekávané účinky.

Aby naše tělo dokázalo cenné živiny z lněného oleje a vlákniny co nejlépe zužitkovat, musí mít dostatek vitamínů a minerálů. Zahrnujte proto do svého každodenního jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu.

 

Optimální jídelníček při užívání lněného oleje:

-        omezte příjem jednoduchých cukrů (sladkosti, buchty, koláčky apod.)

-       omezte příjem nasycených tuků (tučné maso, zejména vepřové)

-       zcela se vyhýbejte trans mastným tukům = ztuženým tukům (jsou součástí některých margarínů a cukrovinek – čtěte obaly)

-       omezte příjem alkoholu (alkohol blokuje přeměnu primárních omega kyselin na sekundární, které naše tělo také potřebuje)

 

Upozornění na omezení v užívání oleje a vlákniny

Lidé trpící epilepsií nemohou užívat lněný olej, který je obohacený o olej z černého rybízu!

 

Děti

Děti mohou lněný olej začít užívat ve stejnou dobu, kdy začnou přijímat tuhou stravu. Do pěti let věku nedoporučujeme užívat vlákninu. Pro děti až do pěti let věku je maximálně vhodný lněný olej Kouzlo pro děti.

Od pěti let věku mohou děti užívat standardní lněný olej spolu s vlákninou. Vlákninu dětem přidávejte spíše do jejich oblíbených potravin, nenuťte je ji užívat na lžíci nebo v takové podobě, která pro ně není chutná.

 

Senioři a lidé trpící chronickými nemocemi trávicího traktu

Dávkování vlákniny je nutné vyzkoušet tak, aby oslabený trávicí systém nebyl příliš namáhán. Vždy se spolehněte na vlastní dobrý pocit a dávkování si upravte podle vlastních možností.

M2I0NzVkZW